Můj první kurz programování

 

Každá příležitost, jak se nějaké vědomosti naučit, by se neměla nechat proplout mezi prsty. Jedna taková příležitost pro mě nastala ve chvíli, kdy jsem se dozvěděla o Czechitas. Je to nezisková organizace, která byla založena za účelem zvýšit IT gramotnost u žen. Blíže o Czechitas můžete naleznout zde. Pořádají kurzy nejen programování, ale i jiné obory úzce spjaté s IT.

Když jsem se o nich dozvěděla, rozhodla jsem se to hned zkusit. Bohužel je zájem tak obrovský, že holky musí pečlivě vybírat, koho na daný kurz přijmou. Ale z vlastní  zkušenosti vím, že to možné je, jen se nesmíte předem vzdát. Prostudovala jsem jejich kalendář akcí a našla si nezajímavější kurz pro mě – Úvod do programování. Kde jinde zjistit, jestli mě to bude bavit než tady? Když mi došel e-mail, že jsem přijata na jednodenní kurz, zajásala jsem. Vyšlo to!

Už týden před kurzem jsem byla plná očekávání a nedočkavá, že jsem pomalu ani nedospala dne. Možná to někomu může přijít přitažené za vlasy, ale já se opravdu těšila. Chtěla jsem se učit! Z počátku jsem byla nervozní. Co když nebudu stíhat, budu úplně mimo, nebudu zvládat úkoly a jiné otázky se mi honily hlavou. Ve chvíli, kdy kurz začal, ale rychle vymizeli. Sešla se tam skvěla parta holek. Každá byla dobrá v něčem (některé ve všem), všichni byli hrozně příjemní a ochotni.

Na úvodu se nám snažili vysvětlit základy, které jsou pak potřeba do navazujících kurzů, kde si vybíráte programovací jazyk, který se chcete učit. Vše jsme se učili v JavaScriptu, což byl pro mě nový jazyk. Zprvu jsem byla lehce zmatená, protože jsem byla zvyklá na trochu odlišný kód ze Swiftu, ale brzy jsem se chytla a potvrdilo se mi, že význam základní teorie je naprosto stejný, jen se odlišně zapisuje.

Holky pro nás připravily nejen úkoly, které spočívaly ve psaní kódu, ale taky učení formou hry. Tak jak ve Swiftu píšete pokyny companions, my skládali kód, aby Angry Birds a Elza s Annou věděli, co mají udělat. Je to super pro ty, co se chtějí učit hrou. Ale jsou to opravdu jen základy. Však se mrkněte sami zde.

Z kurzu jsem odcházela neskutečně unavená, ale taky naprosto nadšená. Ujistila jsem se, že se chci učit dál a nevzdám se tak snadno. Rozhodla jsem se přihlásit do dalších kurzů a dokonce jsem se přihlásila i na Stipendium Czechitas, které holky byly schopny zajistit za podpory EU. V současné chvíli jsem přijata na jednodenní kurz Úvod do C# a na dlouhodobý kurz Programuj: C#. A co je ještě lepší, byla jsem přijata do stipendijního programu, kde jsem se rozhodla pro cestu Webové vývojářky. Takže moje cesta s Czechitas je opravdu teprve na začátku.

– Petra

Září 22, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *